Bermuda Grass

Yıllık sıcaklık ortalaması 20°C -25°C olan her bölgede yetiştirilebilir çim cinsidir. Sıcaklık derecesinin bu ortalamadan 5°C-7°C düşmesi halinde çimin toprak üstü sararmaya başlar. Çok ince ve küçük olan tohumlarının l gramı yaklaşık 3.300 – 4.000 adettir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Drenajı iyi, bol gübreli, orta bünyeli topraklarda iyi gelişir. Diğer tarafta ağır bünyeli topraklar ile kumlu kıyı kısmında, alkali topraklarda ve pH’sı 5.5 olan fazla asit topraklarda da yetişebilir.

Bermuda grass sıcağı ve güneşi sever. Gölgeden hoşlanmaz. Gölge yerlerde ince, uzun ve zayıf bir doku kazanır. Normal sulama rejiminin yarısı kadar sulama ile de yeterli güzellikte çim dokusu oluşabilir.

Yaz aylarında gelişmesi sıcaklık, sulama ve gübrelemeye paralel olarak hızlı olur. Bol gübre ve iyi biçim ile çok yeşil ve düzgün çim yüzey yapar. Üzerinde dolaşma yoğunluğuna bağlı olarak yılda 5-10 kez gübre uygulanır. Yazın gelişme devresi süresince nemi sever. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapısıyla gösterişli bir çim yüzey yapar. Kısa biçime dayanıklıdır.

Hazır Rulo Çim AntalyaKışın toprak sıcaklığının 15°C derecenin altına düşmesiyle birlikte rengi yeşilden sarıya doğru bir değişim gösterir. Bu değişim Antalya ve Akdeniz kıyısında kasım ayından nisan ayı ortasına kadar devam eder. Çim bu devrede uyku halindedir. Hiçbir gelişme göstermez. Hava sıcaklığının artmaya başlaması ile birlikte tekrar yeşerir.