Çim Kurtları

Problem:

Mayıs ayının ortasından ekim ayına kadar çim ekili alanın en sıcak ve kuru bölgelerinde çim; fincan tabağı büyüklüğündeki toprak parçaları üzerinde kahverengi renk alır. Bu bölgeler şekilsiz büyük yamalar haline gelecek şekilde yayılabilir. Akşam üzerleri beyaz veya gri renkte güveler çim alan üzerinde zikzaklar çizerek uçarlar. Bahsi geçen güveler yere kondukları zaman diğer birçok güvenin yaptığı gibi kanatlarını açık tutmaz, katlayarak gövdesi boyunca uzatır.

Teşhis:

Geceleri uçan bu güveler, çim alanların baş belaları olan kurtların erginleridir. Dişi güveler yumurtalarını uçarlarken çimin içine bırakırlar. Bu yumurtalar geceleri veya bulutlu , yağmurlu günlerde çim yapraklarıyla beslenen kurtlar haline dönüşürler. Kurtlar gündüzleri toprak içinde ipeksi , beyaz kanalları içerisinde saklanırlar. Çim kurtları bütün bir alanı birkaç gün içinde öldürebilirler.

Çözüm:

İlk olarak ölü çimler tırmıkla alınmalı. Daha sonra çim biçilmeli, ardından alan tekrar tırmıklanmalıdır. Çim alan bütünüyle sulandıktan sonra Chlorpyrifos, Acephate, diazinon veya isofenphos içeren bir insektisit ile ilaçlanmalıdır. En iyi sonucu almak için ilaçlama akşam üzeri uygulanmalıdır. İlaçlamayı takip eden 1-3 gün çim alan biçilmemeli ve sulanmamalıdır.